Zobacz podgałęzie

Protokół  z XLII  sesji Rady Gminy w Dzierzążni

Która odbyła się w dniu 16 marca 2023 roku w Sali konferencyjnej

Urzędu Gminy w Dzierzążni pod przewodnictwem Pana

Krzysztofa Zimnego - przewodniczącego Rady Gminy w Dzierzążni

 

Ad 1. Otwarcie XLII Sesji Rady Gminy.

Obrady rozpoczęły się o godzinie 14.00 a zakończyły o godzinie 16.00. Pan przewodniczący otworzył obrady XLII sesji Rady Gminy. Powitał przybyłych na obrady radnych – lista obecności jako załącznik do protokołu,  Wójta Gminy – Pana Adama Sobieckiego, Skarbnika Gminy – Panią Beatę Łukasiewicz, Sekretarza Gminy - Panią Monikę Konczewską, kierownika GOPS – Panią Katarzynę Najechalską, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej - Panią Paulinę Traczyk, Radnego Powiatowego – Pana Mirosława Opolskiego, Panią Mecenas - Danielę Nastaszyc, sołtysów i nowo wybranych sołtysów  w osobach:

pani Iwona Żółtowska, pani Katarzyna Cywińska, pani Joanna Jankowska, pani Weronika Wiśniewska, pani Małgorzata Obrębska, pan Ireneusz Michalski, oraz byłych sołtysów:

pana Edwarda Fotka, pana Ryszarda Karwowskiego, pana Józefa Adamskiego, pana Bolesława Kamińskiego, pana Grzegorza Żółtowskiego, pana Pawła Śmigelskiego.

Stwierdził quorum władne do podejmowania prawomocnych uchwał - na stan 15 radnych obecnych było 14 według listy obecności załączonej do protokołu.

Stan na 15 radnych - obecnych 14 według listy obecności załączonej do protokołu, czyli liczba odpowiednia do podejmowania prawomocnych uchwał. Głosowanie odbyło się za pomocą elektronicznego systemu.

Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy – Pan Krzysztof Zimny poinformował, że radni otrzymali porządek obrad, następnie zapytał czy są pytania do porządku obrad, pytań nie było i przeszedł do jego realizacji.

  1. Otwarcie XLII Sesji Rady Gminy
  2. Przyjęcie protokołu z XLI Sesji Rady Gminy
  3. Wystąpienia i zapytania
  4. Informacja Wójta Gminy z działalności międzysesyjnej
  5. Podjęcie Uchwały Nr 311/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2023 -2025
  6. Podjęcie Uchwały Nr 312/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie  likwidacji ośrodka wsparcia Klubu Senior +  w Podmarszczynie
  7. Podjęcie Uchwały Nr 313/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzążni
  8. Podjęcie Uchwały Nr 314/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie zmiany  uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dzierzążnia
  9. Podjęcie Uchwały Nr 315/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dzierzążnia w 2023 roku”
  10. Podjęcie Uchwały Nr 316/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie określania górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków  i transportu nieczystości ciekłych z nieruchomości
  11. Podjęcie Uchwały Nr 317/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się  o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Dzierzążnia
  12. Podjęcie Uchwały Nr 318/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dzierzążnia
  13. Podjęcie Uchwały Nr 319/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Płońskiemu
  14. Podjęcie Uchwały Nr 320/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dzierzążnia
  15. Podjęcie Uchwały Nr 321/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie zmiany uchwały budżetowej
  16. Wolne wnioski i informacje
  17.  Zamknięcie obrad XLII Sesji Rady Gminy w Dzierzążni

 

Ad 2. Przyjęcie protokołu z XLI Sesji Rady Gminy

Prowadzący obrady - Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że osobiście zapoznał się w całości z protokołem XLI Sesji Rady Gminy w Dzierzążni i zawnioskował o przyjęcie go bez odczytania.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XLI Sesji Rady Gminy w Dzierzążni z dnia 3 lutego 2023 roku.

Radni przyjęli Protokół z XLI Sesji bez odczytania jednogłośnie.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, brak głosów „przeciwnych” oraz brak głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie przyjęła protokół z XLI Sesji Rady Gminy w Dzierzążni z dnia 3 lutego 2023 roku.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad 3. Wystąpienia i zapytania.

            Pan Przewodniczący zapytał, czy ktoś chciałby zabrać głos, czy są jakieś pytania. Nikt się nie zgłosił i przystąpiono do dalszej części obrad.

 

Ad 4. Informacja Wójta Gminy z działalności międzysesyjnej.

Wójt Gminy Dzierzążnia - Pan Adam Sobiecki powitał wszystkich na obradach sesji Rady Gminy, szczególnie Państwa sołtysów nowo wybranych, którzy będą z nami współpracowali oraz byłych sołtysów, którym będziemy mogli podziękować za lata współpracy.

Następnie Pan Wójt przedstawił informację z pracy i prowadzonej działalności międzysesyjnej. Powiedział, że ostatnia sesja była 3 lutego 2023 r. Urząd Gminy realizował zadania statutowe i ustawowe a Wójt reprezentował gminę i uczestniczył  w następujących spotkaniach i wydarzeniach:

-  w dniach od 8 lutego do 2 marca Pan Wójt uczestniczył we wszystkich wyborach sołtysów  i rad sołeckich na kadencję w latach 2023-2027. We wszystkich sołectwach zostali wybrani sołtysi i rada sołecka.

- w dniu 6 lutego został złożony wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  w Warszawie na realizowanie zadania pod nazwą „Usuwanie folii rolniczych” od rolników  z terenu Gminy Dzierzążnia.

-  w dniu 17 lutego złożyliśmy wniosek w ramach programu Mazowsze dla Seniorów na dwa wyjazdy integracyjne dla osób 60+ z terenu gminy Dzierzążnia. Projekt będzie realizowany przy współudziale Rady Seniorów z terenu Gminy Dzierzążnia.

- w dniu 10 marca złożyliśmy 2 wnioski w ramach naboru w programie Polski Ład na remonty zabytków,  dotyczące dwóch zabytkowych Kościołów, w Skołatowie i w Guminie.

-  złożyliśmy wnioski na dofinansowanie zadań w następujących programach:

? Mazowsze dla Sportu, w dniu 6 marca – projekt dotyczy budowy siłowni plenerowej  w miejscowości Nowe Sarnowo,

? Mazowsze dla Czystego Powietrza, złożony w dniu 7 marca dotyczący pikniku edukacyjno- rodzinnego na terenie gminy,

? Mazowsze dla Klimatu, w  tym programie planujemy modernizację oświetlenia ulicznego na terenie naszej gminy, planujemy wymienić wszystkie lampy sodowe na lampy ledowe.

? Mazowsze dla Miejsc Pamięci, planujemy zorganizować wystawę czasową dotyczącą jubileuszu Powstania Styczniowego oraz chcielibyśmy, żeby wstępem do tej wystawy był piknik historyczny.

- w dniu  9 marca ogłosiliśmy przetarg na wykonanie przebudowy dróg gminnych  w miejscowościach Gumowo, Kucice, Pomianowo. Na te drogi mamy dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu.

- w dniu 13 marca ogłosiliśmy przetarg na budowę kompleksu sportowego przy szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Dzierzążni

-  w dniu 14 marca Pan Wójt uczestniczył w posiedzeniu rady społecznej SP ZOZ, na której była omawiana bieżąca sytuacja szpitala w Płońsku, sytuacja skomplikowana finansowo i kadrowo.

-  kontynuowane są prace z realizacją zadania pn. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Dzierzążnia. Aktualnie jest realizowana termomodernizacja remizy w Wierzbicy Pańskiej i w Kadłubowie, zostaną nam 4 budynki do zrobienia.

- został wykonany wodociąg w miejscowości Nowe Kucie, do odbioru pozostały odbiory techniczne i sanitarne.

-  złożyliśmy wnioski na akcyzę, także urząd wykonuje na bieżąco swoje zadania.

 

Pan Zimny podziękował Panu Wójtowi i zapytał, czy są jakieś pytania. Pytań nie było, więc Przewodniczący Rady Gminy przeszedł do realizacji kolejnego punktu obrad.

 Ad 5. Podjęcie Uchwały Nr 311/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2023 -2025.

 

W punkcie 5 Pan Przewodniczący udzielił głosu pani Katarzynie Najechalskiej  i poprosił o omówienie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2023 -2025.

Pani Kierownik powiedziała, że w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nakłada obowiązki na administrację publiczną w myśl art. 176 pkt 1 powyższej ustawy. Obowiązkiem gminy jest opracowanie i realizacja trzyletniego Gminnego Programu Wspierania Rodziny. Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2023 -2025 konkretyzuje zadania w zakresie przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom społecznym dezorganizującym życie rodziny. Celem realizacji programu jest wzmocnienie trwałości rodziny poprzez stworzenie jednolitego i profesjonalnego systemu pomocy dla rodzin z tereny Gminy Dzierzążnia. Szczególnie istotne dla realizacji założonego celu jest włączenie wszystkich podmiotów działających w środowisku lokalnym wspomagających i wspierających dziecko i rodzinę. Punktem wyjścia do określenia zadań Gminnego Program Wspierania Rodziny jest analiza danych o osobach i rodzinach objętych wsparciem GOPS w Dzierzążni. Dla potrzeb programu opracowano kartę diagnostyczną zawierającą informacje dotyczące liczby mieszkańców, liczby dzieci i młodzieży ilości dzieci z terenu Gminy Dzierzążnia umieszczonych w pieczy zastępczej, liczby rodzin korzystających z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, karty dużej rodziny.

Dane z 2022 r. są następujące:     

- liczba mieszkańców gminy wynosi 3524 osoby.  

- liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej to 172 rodziny, a liczba osób w tych rodzinach to 334 osoby.

- liczba dzieci z terenu Gminy Dzierzążnia umieszczonych w pieczy zastępczej 6 dzieci, w domu dziecka też 6 dzieci.

- liczba rodzin objętych wsparciem asystenta rodziny to 10 rodzin, liczba osób dzieci to 31.

Cel główny programu to wsparcie rodzin przeżywających trudności w wypełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Cele szczegółowe to poprawa jakości opieki sprawowanej przez biologicznych rodziców, zapewnienie szczególnej ochrony dzieciom                 w rodzinach zagrożonych, umożliwienie powrotu dzieci z pieczy zastępczej do rodzin biologicznych. Finansowanie programu odbywać się będzie ze środków budżetu gminy Dzierzążnia, dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych i zleconych, programów rządowych z zakresu wspierania rodziny i Funduszy Unii Europejskiej. Środki finansowe na realizację poszczególnych działań będą uwzględniane cyklicznie w rocznych planach finansowych. Realizacja programu odbywać się będzie na zasadach partnerskiej współpracy pomiędzy przedstawicielami administracji samorządowej gminy, przedstawicielami instytucji zajmujących się dzieckiem i rodziną, szkoła, Policja, Prokuratura, Sąd, Służba Zdrowia, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Wsparcia, Kościoły, związki wyznaniowe. Przedstawicielami społeczności lokalnej gminy, Radni, Sołtysi oraz partnerami społecznymi w tym przedstawicielami organizacji pozarządowych  działających  zarówno na terenie gminy jak i poza jej obszarem. Realizacja programu jest działaniem przewidzianym na lata 2023 -2025 z możliwością wydłużenia lub skrócenia tego okresu w zależności od uzyskanych efektów działania.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał uchwałę pod głosowanie.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

 

Przy 14 głosach „za”, brak głosów „przeciwnych” oraz brak głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 311/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni                 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny  na lata 2023 -2025.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad 6.   Podjęcie Uchwały Nr 312/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie  likwidacji ośrodka wsparcia Klubu Senior +  w Podmarszczynie.

Pan Zimny ponownie poprosił panią kierownik GOPS o omówienie uchwały  w sprawie  likwidacji ośrodka wsparcia Klubu Senior +  w Podmarszczynie.

Pani Najechalska poinformowała, że Klubu Senior +  w Podmarszczynie został utworzony na mocy Uchwały Nr 114/XIV/2020 Rady Gminy w Dzierzążni z dnia 28 lutego 2022 r.   Klub Senior + funkcjonował w związku z realizacją zadania publicznego pod nazwą „Utworzenie i wyposażenie Klubu Senior + w ramach programu wieloletniego Senior + na lata  2015 -2020”. Trudna sytuacja gospodarcza i energetyczna w kraju, również Gminy Dzierzążnia spowodowana pandemią oraz wojną w Ukrainie, wyzwania definiujące obecnie rzeczywistość gospodarczą stały się  również udziałem Gminy Dzierzążnia. Gmina Musiała zweryfikować wydatki na 2023 r., które to wydatki związane są nie tylko z inwestycjami w infrastrukturę gminną ale również z inwestycjami w kapitał ludzki. W związku z tym z dniem 31 grudnia 2022 r. minął okres utrzymania trwałości  Klubu Senior + w Podmarszczynie i do decyzji gminy należy utrzymanie i funkcjonowanie ośrodka lub jego likwidacja. 

Pan Przewodniczący podziękował pani Kierownik GOPS i przekazał głos jeszcze panu Wójtowi w celu uzupełnienia informacji. Pan Wójt powiedział, że w 2019 roku poszukiwaliśmy pieniędzy, które pomogłyby nam dokończyć rozpoczętą modernizację czy rozbudowę świetlicy wiejskiej w Podmarszczynie. Było to duże wyzwanie, gdyż duże pieniądze były pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego, włączyła się w to Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka i sołtys,  żeby ten budynek został zmodernizowany i wyglądał jak               w XXI wieku. W związku z tym przystąpiliśmy do programu  Klub Senior + na pozyskanie 108 tys. zł. Pieniądze otrzymaliśmy, był też wkład własny gminy 36 tys. zł. oraz dofinansowanie z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw na dokończenie tego remontu, budynek został ogrodzony. Przez 3 lata trzeba było utrzymać ten Klub Seniora. Okazało się, że klub musi mieć zatrudnionego kierownika. Jesteśmy po kontroli, panie               z kontroli powiedziały, że musi być zatrudniony kierownik, pracownik administracyjny, psycholog. Pod względem administracyjnym i formalnym, panie z kontroli nie miały do nas żadnych przeciwskazań. Były osoby, które się zaangażowały, przez półtora roku szukaliśmy kierownika, nikt się nie zgłosił. Później  przy współpracy ze stowarzyszeniami dobrze funkcjonował klub, ludzie się spotykali. Potem przyszło pismo, że ten klub ma funkcjonować. Następnie była nowelizacja ustawy i uznano, że Klub Seniora jest to normalny ośrodek wsparcia i trzeba przeliczyć dochody, które nie każdy chciał ujawniać. Musieliśmy zwrócić ponad 20 tys. bo była pandemia, ludzie nie chcieli się spotykać. Zwróciliśmy się z prośbą do Wojewody o anulowanie tej kwoty, niestety bezskutecznie.

Jeśli byśmy wystąpili o dofinansowanie na utrzymanie Klubu Seniora, to nie jesteśmy w stanie finansowo utrzymać tego klubu.

Pan Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy Państwo Radni mają pytania do uchwały.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, brak głosów „przeciwnych” oraz brak głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie podjęła Uchwałę Nr 312/XLII/2023  Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie  likwidacji ośrodka wsparcia Klubu Senior +                   w Podmarszczynie.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

      Ad 7. Podjęcie Uchwały Nr 313/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzążni.

           

Pan Przewodniczący przeszedł do kolejnego punktu obrad, a mianowicie do uchwały  w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Dzierzążni i poprosił ponownie panią kierownik Katarzynę Najechalską o omówienie.

Pani Kierownik powiedziała, że uchwalenie zmian w statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzążni wynika z konieczności dostosowania przedmiotu działalności i organizacji wewnętrznej ośrodka do zadań wynikających z aktualnych przepisów prawa. Przyjęcie zmian w statucie związane jest z koniecznością uporządkowania prawnego zapisów statutu. W związku z faktem, iż Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzążni realizuje zadania wynikające z ustawy o dodatku węglowym z dnia 5.08.2022 r. ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku   z sytuacją na rynku paliw z dnia 15.09.2022 r. oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących odbiorcom energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją  na rynku energii elektrycznej z dnia 7.10.2022 r. konieczne jest dokonanie zmian w statucie. Zmiany  w statucie GOPS spowodowane są również likwidacją ośrodka wsparcia pod nazwą Klub Senior +. Wobec powyższego dla prawidłowego funkcjonowania GOPS w Dzierzążni podjęcie uchwały w powyższym brzmieniu uważa się za zasadne.                                      

Pan Przewodniczący Rady Gminy podziękował Pani kierownik za omówienie uchwały i zapytał, czy Państwo Radni mają pytania do uchwały.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, brak głosów „przeciwnych” oraz brak głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr 313/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni              w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Dzierzążni.

 

Ad 8. Podjęcie Uchwały Nr 314/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie zmiany uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dzierzążnia.

 Pan Przewodniczący Rady Gminy przeszedł do kolejnego punktu obrad dotyczącego uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dzierzążnia i poprosił pana Wójta o omówienie.

Pan Wójt powiedział, że na wszystkich zebraniach sołeckich poruszał temat zagospodarowania, pozbywania się odpadów nieczystości ciekłych z terenu Gminy Dzierzążnia. Musimy wprowadzić zapis do naszego regulaminu utrzymania czystości, który obowiązuje w gminie. Będzie konieczność sprawdzania, kontrolowania. Jest nałożony obowiązek na Wójta, na gminę  pozbywania się i utylizacji odpadów ciekłych. Podjęcie tej uchwały jest konieczne, gdyż musimy posiadać takie zapisy w celu realizacji obowiązku ustawowego jakim jest pilnowanie, czy kontrolowanie wywozu nieczystości ciekłych  z poszczególnych nieruchomości. Dotyczy to gmin wiejskich, gdzie jest dużo oczyszczalni ścieków, zbiorników bezodpływowych, tzw. szamb, bo miejskie mają kanalizację.

 Pan Wójt poprosił o podjęcie tej uchwały żeby być w obrocie prawnym naszej gminy.

 

 Pan Zimny podziękował pani Panu Wójtowi i zapytał czy Państwo Radni mają pytania.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, braku głosów „przeciwnych” oraz braku głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 314/XLII/2023 Rady Gminy                        w Dzierzążni w sprawie zmiany uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości  i porządku na terenie gminy Dzierzążnia.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

      Ad 9. Podjęcie Uchwały Nr 315/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dzierzążnia w 2023 roku”.

      Następnie Pan Przewodniczący przeszedł do kolejnego punktu obrad dotyczącego uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dzierzążnia w 2023 roku” ponownie prosząc Pana Wójta o zabranie głosu.

            Pan Wójt  powiedział, że jest to uchwała, którą podejmujemy co roku i musi być podjęta do końca marca tego roku. W tej uchwale są zapisy jak musimy postępować ze zwierzętami, które są albo bezpańskie, albo bezdomne, albo tzw. wolnożyjące w przypadku kotów. Z roku na rok projekt tego programu jest przedstawiany do konsultacji do różnych organów, przedstawiany właściwemu lekarzowi weterynarii, organizacjom społecznym, których celem statutowym jest ochrona zwierząt, kołom łowieckim, które mają swoje rewiry łowieckie na terenie Gminy Dzierzążnia. Są to opinie tych wyżej wymienionych organów, niektóre z nich chcą wprowadzenia poprawek. Za większością tych poprawek kryją się pieniądze. Mamy zapewnić tym zwierzętom odpowiednie warunki . Na chwilę obecną gmina posiada 13 psów w schronisku. Pani skarbnik mówi ,że wzrastają koszty utrzymywania tych psów.

 

Pan Przewodniczący podziękował panu Panu Wójtowi i zapytał czy Państwo Radni mają pytania.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, braku głosów „przeciwnych” oraz braku głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 315/XLII/2023 Rady Gminy                            w Dzierzążni w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Dzierzążnia w 2023 roku”.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad 10. Podjęcie Uchwały Nr 316/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie określania górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości  za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych z nieruchomości.

            Kolejny punktem obrad była uchwała dotycząca określania górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych z nieruchomości.  Pan Zimny poprosił Pana Wójta o omówienie tej i następnej uchwały ponieważ są ze sobą ściśle powiązane.

           Pan Wójt powiedział, że te dwie uchwały dotyczą zmiany uchwały regulaminu czystości na terenie gminy. Jest tam określone, że zbiorniki bezodpływowe lub osadniki  w przydomowych oczyszczalniach ścieków muszą być opróżniane, ściek nie może dostać się do wód gruntowych i zanieczyszczać środowiska. W tych dwóch uchwałach określamy minimalne stawki ponoszonych opłat przez właścicieli nieruchomości za opróżnianie osadników z gminnych przydomowych oczyszczalniach ścieków i tzw. zbiorników bezodpływowych czyli szamb, i określa się górną stawkę opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz transport nieczystości cieków w wysokości za 110 zł. za m3. Określa się też górną stawkę opłat ponoszonych przez właścicieli za usługę opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych w wysokości 150 zł.     za m3. Zgodnie z art. 6 ust. 7 pkt. 2  ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach określone w uchwale górne stawki opłat będą miały zastosowanie w przypadkach, gdy właściciele którzy nie są objęci gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi nie wywiążą się z obowiązku zawarcia umowy z uprawnionym do tego podmiotem na odbiór odpadów komunalnych oraz w przypadku właścicieli, którzy pozbywają się z terenu nieczystości ciekłych, a nie wywiążą się z obowiązku zawarcia umowy uprawnionym do tego podmiotem na opróżnianie zbiornika bezodpływowego i opróżnianie osadników   w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transport nieczystości ciekłych. Gmina będzie musiała dokonywać kontroli w terenie pozbywania się tych nieczystości  i w uzasadnionych przypadkach karać.

Druga uchwała dotyczy określania górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Dzierzążnia. Każda firma, która odbierałaby nieczystości ciekłe musi mieć wydaną decyzję na prowadzenie takiej działalności, w której będą wskazania jakie powinna ta firma spełniać, żeby móc te nieczystości wywozić.

Są to dwie uchwały, które są uchwałami porządkowymi, które Rada Gminy musi podjąć  w celu realizacji nałożonego na gminę obowiązku związanego z pozbywaniem się i utylizacją nieczystości ciekłych z terenu Gminy.

          Przewodniczący Rady Gminy podziękował Panu Wójtowi i zapytał, czy są pytania do uchwały.

Pytań nie zgłoszono, więc Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

 

Przy 14 głosach „za”, braku (0) głosów „przeciwnych” oraz braku (0) głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie przyjęła Uchwałę Nr 316/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie określania górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych z nieruchomości.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

  Ad 11. Podjęcie Uchwały Nr 317/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się  o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków  i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Dzierzążnia.

 

Przewodniczący Rady Gminy pan Krzysztof Zimny powiedział, że uchwała została już omówiona przez pana Wójta, więc przeczyta treść tej uchwały a następnie przejdzie  do głosowania i zapytał czy są pytania.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, braku (0) głosów „przeciwnych” oraz 0 głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 317/XLII/2023 Rady Gminy  w Dzierzążni w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Dzierzążnia.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad 12. Podjęcie Uchwały Nr 318/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dzierzążnia.

            W kolejnym punkcie obrad Przewodniczący Rady Gminy przeszedł do uchwały  w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dzierzążnia i poprosił o głos Pana Wójta.

Pan Wójt powiedział, że uchwała była omawiana szczegółowo, potrzebna jest w przypadku gdy chętnych do przedszkoli będzie więcej niż my możemy zaproponować miejsc. Na chwilę obecną nie ma takiego problemu ale w przypadku gdyby było więcej chętnych, Rada Gminy określa kryteria według których pewne dzieci mają większe kryteria przyjęcia do przedszkola, inne dzieci mogą mieć mniejsze kryteria. Zawarte jest w tej uchwale, że na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej dla których organem prowadzącym jest Gmina Dzierzążnia bierze się pod uwagę łącznie następujące kryteria, którym przyznaje się odpowiednią liczbę punktów:                                                                                     

- kandydat mieszka w obwodzie szkoły podstawowej w której organizowany jest oddział przedszkolny do którego prowadzona jest rekrutacja - 5 punktów,                                                  

 - rodzeństwo wraca w roku szkolnym na którym prowadzona jest rekrutacja, będzie uczęszczało do tej samej szkoły - 3 punkty,                                                                                            

-  oboje rodzice kandydata lub samotnie wychowujący rodzic kandydata pracuje – 2 punkty.

Może zaistnieć taka sytuacja, że trzeba będzie przeprowadzić taką rekrutację, która przeprowadzona będzie prawdopodobnie pod koniec czerwca lub początek lipca. Ta uchwała musi być opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego zgodnie z przepisami prawa.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

  1. Bartold Krzysztof       - jestem za
  2. Gołębiewski Ryszard - jestem za
  3. Jankowska Wiesława - jestem za
  4. Kawecka Iwona         - jestem za
  5. Kokosińska Iwona     - jestem za
  6. Machnacki Andrzej    - jestem za
  7. Pawlak Radosław       - jestem za
  8. Piórkowski Ryszard   - jestem za
  9. Rydzewska Ewa         - jestem za
  10. Siedlecka Janina         - jestem za
  11. Sepetowski Dariusz    - jestem za
  12. Turkowska Teresa      - jestem za
  13. Wróblewski Mariusz - jestem za
  14. Zimny Krzysztof        - jestem za

 

Przy 14 głosach „za”, braku (0) głosów „przeciwnych” oraz braku (0) głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 318/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Dzierzążnia.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad 13. Podjęcie Uchwały Nr 319/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Płońskiemu.

W następnym punkcie obrad Pan Zimny przeszedł do uchwały dotyczącej udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Płońskiemu i poprosił o zabranie głosu w tej sprawie Pana Wójta.

Pan Sobiecki poinformował, że temat był omówiony z Państwem Radnymi na komisjach i na spotkaniu z Panem Wicestarostą i tutaj padła propozycja pomocy. Dla Państwa Sołtysów może wyjaśnimy o jaką chodzi pomoc, a chodzi o pomoc do przebudowy dróg powiatowych. Chcielibyśmy, żeby Gmina Dzierzążnia dołożyła pieniądze do dokonania remontu drogi powiatowej na odcinku 1600 metrów, tj. Ilinek – Kucice - Bulkowo – Bodzanów. Starostwo Powiatowe w Płońsku powiedziało, że przystępuje do przetargu, żeby dokończyć ten remont, z czego jesteśmy zadowoleni, ponieważ jak ten odcinek drogi będzie zrobiony, to będziemy mieli dobry przejazd z Płońska do Kucic i na wiele lat będzie nam służył. Wiemy w jakiej jesteśmy sytuacji finansowej, mamy dużo zadań do wykonania, też składamy wnioski na remonty dróg gminnych, na różne takie działania z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, są wydatki, które nas zaskakują,  Pani Skarbnik powie nam jakie są przed nami wydatki, są podwyżki paliwa do autobusów, ubezpieczenia autobusów. Państwo Radni podjęli decyzję taką, żeby dofinansować remont tego odcinka drogi kwotą     310 tys. zł. W tej kadencji już ponad 4,5 roku Gmina Dzierzążnia do remontu dróg powiatowych dołożyła 1 milion zł., można mówić, że to nas nie dotyczy bo to droga powiatowa, ale tak naprawdę to my jeździmy po tych drogach.

Pan Wójt podziękował i poprosił o zagłosowanie tej uchwały.

 

Pan Przewodniczący Rady Gminy podziękował Panu Wójtowi i zapytał, czy Pan Radny Powiatowy chciałby zabrać głos.

Pan Radny Powiatowy podziękował za zaproszenie i powiedział, że chciałby uzupełnić to co powiedział Pan Wójt odnośnie dofinansowania dróg powiatowych przez gminę. W ciągu ostatnich czterech lat, nie licząc tego roku, łącznie na terenie Gminy Dzierzążnia wydatkowano ponad 4 mln. 230 tys. zł., w tym gmina pomogła kwotą 875 tys. zł., tj. prawie 21 % wartości tych wszystkich robót remontowych. Powiat z własnych środków 1mln. 760  tys. zł., a więc prawie 43% i środki zewnętrzne z różnych funduszy, od Wojewody, od Urzędu Marszałkowskiego ponad 1mln. 600 tys. zł. tj. 37  %, a  więc udział naszej gminy w remoncie tych dróg jest znaczny. Sąsiednie gminy też pomagają na ile mogą ale nasza gmina procentowo przoduje. My nie możemy narzekać jako gmina na ilość, bo w tym czasie dróg powiatowych na terenie gminy zostało wyremontowanych 10 km. 230 m. W każdym roku jest robiony jakiś odcinek drogi, w 2019 r. pierwszy odcinek od Szast taki niedługi  700 m., dalej jeszcze zostało skrzyżowanie dróg 1440 m., został odcinek od Ilinka do Kucic 1620 m., odcinek od Sarnowa do Nowego Gumina i wymaga wyremontowania. Ponadto były robione drogi od Kucic w stronę Cumina cały odcinek, droga z Nowej Dzierzążni do cmentarza 1200 m. Nie możemy narzekać. Powiat nie odchodzi od dróg gminnych.                                        

Na ten odcinek drogi o którym mowa złożony jest wniosek do Wojewody na dofinansowanie i czeka. To dofinansowanie powinno być, ale może to być późną jesienią. Jeśli dadzą pieniądze w listopadzie to one będą nie wykorzystane, bo nie zdąży się zrobić, nawet wykonawcy mogą nie mieć czasu, dlatego zależy powiatowi aby przetargi na poszczególne drogi były robione jak najszybciej, bo wykonawcy maja trochę wolnego czasy, a poza tym przy takiej inflacji koszty szybko wzrastają. Na chwilę obecną nie można by było tego odcinka drogi skończyć, Powiat wyciąga swoje zapasy, wolne środki, które chciałby uruchomić, ale to za mało, koszty tego odcinka będą w granicach od 1 mln. 100 tys. zł.  do             1 mln. 200 tys. zł., takich środków powiat nie ma, dlatego Zarząd Powiatu wystąpił do Rady Gminy, do Pana Wójta o chwilowe wparcie. Gdyby ten wniosek był w tej chwili zatwierdzony i wpłynęły pieniądze to nie chcielibyśmy pomocy od gminy. Rada Gminy podjęła taką decyzję że na chwilę obecną 310 tys. zł., to jest trochę za mało, ale to już jest zmartwienie zarządu. Pan Radny Powiatowy podziękował za tą kwotę. 

Zamiary w powiecie są takie, żeby w następnej kolejności zrobić ten odcinek od Skołatowa do Pluskocina, bo to jest najgorszy odcinek, Kucice muszą poczekać.

 

Pan Krzysztof Zimny zapytał, czy Państwo Radni mają pytania do uchwały, do Pana Radnego Powiatowego.

Pytań nie zgłoszono. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

1.         Bartold Krzysztof       - jestem za

2.         Gołębiewski Ryszard - jestem za

3.         Jankowska Wiesława - jestem za

4.         Kawecka Iwona          - jestem za

5.         Kokosińska Iwona      - jestem za

6.         Machnacki Andrzej    - jestem za

7.         Pawlak Radosław       - jestem za

8.         Piórkowski Ryszard   - jestem za

9.         Rydzewska Ewa         - jestem za

10.       Siedlecka Janina         - jestem za

11.       Sepetowski Dariusz    - jestem za

12.       Turkowska Teresa      - jestem za

13.       Wróblewski Mariusz - jestem za

14.       Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, brak głosów „przeciwnych” oraz brak głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr 319/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni              w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Płońskiemu.

 

Ad 14. Podjęcie Uchwały Nr 320/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dzierzążnia.

W kolejnym punkcie obrad Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Pani Skarbnik   w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dzierzążnia.

 Pani skarbnik poinformowała, że wprowadzając zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej uwzględniono zmiany uchwały budżetowej na 2023 r. dokonano Zarządzenie  Nr 3/2023 Wójta Gminy Dzierzążnia z dnia 20  stycznia 2023 r. Uchwałą Nr 310/XLI/2023 Rady Gminy w Dzierzążni z dnia 3 lutego 2023 r., Zarządzenie Nr 8/2023 Wójta Gminy Dzierzążnia z dnia 15 lutego 2023 r., Zarządzenie Nr 12/2023 Wójta Gminy Dzierzążnia   z dnia 24 lutego 2023 r., Zarządzenie Nr 18/2023 Wójta Gminy Dzierzążnia z dnia 6 marca  2023 r. Uchwałą Nr 321/ XLII /2023 Rady Gminy w Dzierzążni z dnia 16 marca 2023 r.

W związku z powyższym zmianie ulegają pozycje WPF zgodnie z załącznikiem nr 1 do uchwały.

Dochody po zmianach ustalone w kwocie 23 722 990,45 zł., w tym dochody bieżące stanowią kwotę 15 320 221,45 zł., w tym udziały we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych 1 619 693,00 zł., udziały w podatku dochodowym od osób prawnych 15 668,00 zł. Pozostałe dochody bieżące 5 220 675,82 zł., w tym podatek od nieruchomości 2 005 000,00 zł., subwencja ogólna 6 715 994,00 zł., dotacje i środki przeznaczone na cele bieżące 1 748 190,63 zł., w tym dochody majątkowe stanowią 8 402 769,00 zł., w tym ze sprzedaży majątku 385 092,00 zł., z tytułu dotacji oraz środków przeznaczonych na inwestycje 8 017 567,00  zł.

Wydatki po zmianach ustalono w kwocie 29 303 678,45 zł., z tego wydatki bieżące 17 697 962,45 zł. przeznacza się na realizację zadań statutowych jednostek w tym na wypłatę wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń przeznacza się kwotę 9 327 282,17 zł.   Na obsługę długu 60 000,00 zł. wydatki majątkowe stanowią 11 605 716,00 zł., wydatki o charakterze dotacyjnym na inwestycje i zakupy inwestycyjne 24 000,00 zł.

W załączniku nr 2 w zadaniu pn. termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej terenu Gminy Dzierzążnia zwiększa się wydatki o 20 tys. zł. na zadanie  pn. budowa drogi gminnej w miejscowości Korytowo zabezpiecza się wkład własny  w kwocie 250 tys. zł. 

Wynik budżetu przychody i rozchody.

Różnica między dochodami a wydatkami stanowi deficyt budżetu gminy w kwocie 5 580 688,00 zł. który zostanie pokryty z zaciągniętego kredytu w wysokości 400 tys. zł.  nie wykorzystanych środków pieniężnych o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt. 8 ustawy o finansach publicznych w wysokości 1 mln. 970 tys. zł. w skład udzielonych pożyczek  w latach ubiegłych w wysokości 30 tys. zł., nadwyżki z lat ubiegłych w kwocie 2 680 688,00 tys. zł. i wolnych środków w kwocie 500 tys. zł.

Przychody budżetu, czy tzw. wolne środki w kwocie 245 tys. zł. przeznacza się na rozchody tj. na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, czyli kredytów. Ustala się przychody budżetu gminy w wysokości 5 825 688,00 zł. i rozchody w kwocie 245 000,00 zł.

Przewodniczący Rady Gminy – Pan Krzysztof Zimny podziękował Pani Skarbnik i zapytał, czy są pytania do uchwały.

 Pytań nie zgłoszono, więc Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

1.         Bartold Krzysztof       - jestem za

2.         Gołębiewski Ryszard - jestem za

3.         Jankowska Wiesława - jestem za

4.         Kawecka Iwona          - jestem za

5.         Kokosińska Iwona      - jestem za

6.         Machnacki Andrzej    - jestem za

7.         Pawlak Radosław       - jestem za

8.         Piórkowski Ryszard   - jestem za

9.         Rydzewska Ewa         - jestem za

10.       Siedlecka Janina         - jestem za

11.       Sepetowski Dariusz    - jestem za

12.       Turkowska Teresa      - jestem za

13.       Wróblewski Mariusz - jestem za

14.       Zimny Krzysztof        - jestem za

 

Przy 14 głosach „za”, braku (0) głosów „przeciwnych” oraz braku (0) głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie przyjęła Uchwałę Nr 320/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dzierzążnia.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad  15.   Podjęcie Uchwały Nr 321/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni  w sprawie zmiany uchwały budżetowej.

 

            W tym punkcie obrad Pan Przewodniczący Rady Gminy ponownie poprosił Panią Skarbnik o omówienie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej. 

Pani Skarbnik powiedziała, że w celu prowadzenia prawidłowej gospodarki budżetowej dokonuje się następujących zmian:

dochody

W dochodach bieżących gminy w dziale 758 w dziale rozliczenia pismem Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2023 r. ustalono ostateczne kwoty subwencji oświatowej i niestety zmniejszono nam tą kwotę subwencji o kwotę 20 157,00 zł. wprowadza się wpływy z pozostałych odsetek w kwocie na zadania oświatowe w kwocie 5,82 zł.

W dziale 852 - pomoc społeczna i 855 – rodzina,  pismem Wojewody Mazowieckiego z dnia 1 marca 2023 r. zostały zmienione kwoty dotacji, łącznie zmniejszono je o kwotę  4 500,00 zł.    i zwiększono o kwotę 26 702,00 zł. Wprowadza się środki z funduszu pomocy na jednorazowe świadczenie pieniężne 3 tys. zł. oraz koszty obsługi tego zadania 60 zł. Planowane dochody po zmianach stanowią kwotę 23 722 990,45 zł. i dochody bieżące stanowią 15 320  221,45 zł.,  natomiast dochody majątkowe stanowią 8 402 769,00 zł.

wydatki

W wydatkach bieżących  w dziale 400 przeniesiono kwotę 10 tys. zł. do działu 750 tj. kwotę 10 tys. zł. - podatek VAT od towarów i usług.

 W dziale 600 rozdział 614 zabezpieczono środki  na dotację celową dla powiatu płońskiego na remont drogi powiatowej położonej w miejscowości Kucice gmina Dzierzążnia w kwocie 310 tys. zł., rozdział 616 zabezpieczono środki, wkład własny 20% na remont drogi  w miejscowości Gumowo - 300 tys. zł., zwiększono planowane wydatki na zakup materiałów 20 tys. zł., pozostałe remonty 10 tys. zł.,  usługi 30 tys. zł.  

W dziale 700 – gospodarka mieszkaniowa, w związku z niedoborem zwiększa się planowane wydatki na zakup oleju opałowego, energii 50 tys. zł. i materiałów 50 tys. zł. ,usługi – 12 tys. zł. oraz kary i odszkodowania wypłacane na rzecz osób fizycznych tj. będziemy wypłacać za przejęcie gruntów, grunty oddane pod drogi gminne planowana kwota to 120 tys. zł. na dzień dzisiejszy, ale może być jeszcze więcej.

Rozdział 707, w związku z niedoborem zwiększa się planowane wydatki na zakup energii o 30 tys. zł.

W dziale 710 - działalność usługowa, zwiększa się planowane wydatki na kwotę 5 tys. zł. na abonament roczny do obsługi aktów planistycznych.

W dziale 750 – administracja publiczna, zwiększa się planowane wydatki na administrację publiczną, na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń w kwocie 245 tys. zł.,  na zakup energii i gazu o kwotę 44 tys. zł., pozostałe usługi 25 tys. zł., i na pozostałą działalność zwiększa się planowane wydatki o 10 tys. zł., i zabezpiecza się wkład własny do wniosku dla seniorów w kwocie 11 399,67 zł. 

W dziale 754 - bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa w rozdziale 754 10  zabezpiecza się środki dla Powiatowej Straży Pożarnej w Płońsku na zakup samochodu w kwocie 10 tys. zł. W rozdziale 754 12 zwiększa się planowane wydatki na wynagrodzenia bezosobowe, zakup materiałów, zakup usług remontowych i pozostałych usług o kwotę  34 tys. 1 zł. ale w tym jest 20 tys. 1 zł. zabezpieczone na zakup dla strażaków umundurowania, różnego sprzętu, gdzie też jest złożony wniosek, i częściowo my finansujemy, a częściowo będzie dofinansowanie. Zabezpiecza się dotację celową  z przeznaczeniem na wykonanie paneli fotowoltaicznych na budynkach OSP w kwocie 24 tys. dla 6 jednostek, po 4 tys. zł.  dotacji dla każdej.

W dziale 757 – obsługa długu publicznego w związku ze wzrostem oprocentowania kredytów bankowych zwiększa się planowane wydatki o kwotę 10 tys. zł.

W dziale 801 - oświata i wychowanie dokonuje się przesunięć między działami i paragrafami,  zwiększa się planowane wydatki na przebywanie dzieci w przedszkolach w innych gminach  o kwotę 150 tys. zł., zaplanowane było 100 tys., niestety to za mało w planowanym budżecie,   na wynagrodzenie i pochodne od wynagrodzeń w kwocie 552 tys., dowożenie przez  rodziców dzieci niepełnosprawnych do innych szkół - 60 tys. zł., na wynagrodzenia kierowców i opiekunek na dowóz uczniów do szkół o kwotę 57 tys., zakup materiałów i usług pozostałych - 22 tys. zł., realizacja zadań wymagająca stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych  - 76 tys. zł. 

W dziale 851 54 o przeciwdziałaniu alkoholizmowi przenosi się nie wykorzystane środki z 2022 roku w kwocie 6 146,86 zł.

W dziale 852 - pomoc społeczna dostosowuje się zmiany wydatków do ostatecznych kwot dotacji, zabezpiecza się środki na zwrot dotacji z realizacji zadania publicznego Senior +. W związku z tym, że nie odbywały się tam zajęcia przez 1,5 miesiąca musimy w tym roku oddać 5 449,94 zł. Zwiększa się wydatki na dom opieki społecznej o kwotę 40 tys. zł., na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń o 110 800,00 zł.

W dziale 855 – rodzina dostosowuje się zmiany wydatków do ostatecznych kwot dotacji, w związku ze wzrostem opłat zwiększa się wydatki na pobyt dzieci w domu dziecka o kwotę  120 tys. zł.

W dziale 900 – gospodarka komunalna i ochrona środowiska zwiększa się wydatki o nie wykorzystane środki z 2022 r. o kwotę 46 765,47 zł. Zabezpieczono środki na wkład własny na piknik ekologiczny w ramach programu Mazowsze dla Klimatu w kwocie 15 tys. zł.  W związku ze zmianą cen na utrzymanie psów w schronisku o 60% zwiększono wydatki o  20 tys. zł., na odławianie zwierząt 10 tys. zł., na przygotowanie programu ochrony środowiska dla Gminy Dzierzążnia 10 tys. zł., na oświetlenie uliczne 30 tys. zł. Ostatnia faktura za oświetlenie uliczne przyszła na kwotę 36 tys. zł., mieliśmy zabezpieczone na 70 tys., takie są ceny.

W dziale 921 – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego zabezpieczono wkład własny na zakup materiałów w ramach MIAS w kwocie 20 tys. zł.

Jeśli chodzi o wydatki majątkowe w dziale 600 zabezpieczono wkład własny na budowę drogi w miejscowości Korytowo w kwocie 250 tys. zł.

W dziale 700 – gospodarka mieszkaniowa zwiększono wydatki na realizację zadania pn. termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy Dzierzążnia o kwotę 20 tys. zł.

W dziale 900 – gospodarka komunalna i ochrona środowiska wprowadza się zadania na modernizację oświetlenia ulicznego w 5 miejscowościach, chodzi o zadania z MIAS w łącznej kwocie 100 tys. zł.,  zabezpiecza się wkład własny na inwestycje pn. „Podniesienie standardu oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Dzierzążnia” w kwocie 60 tys. zł., tj. z zadania Mazowsze dla Klimatu.

W dziale 921 - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego zabezpiecza się wkład własny na realizację zadania Aktywizacja Sołectwa Korytowo poprzez budowę altanki w kwocie 20 tys. zł.

W dziale 926 – kultura fizyczna zabezpieczono wkład własny realizacji zadania budowa siłowni plenerowej w miejscowości Nowe Sarnowo w kwocie 12 375,00 zł.

Planowane wydatki po zmianach stanowią kwotę 29 303 678,45 zł., w tym wydatki bieżące 17 697 962,45 zł. i wydatki majątkowe stanowią 11 605 716,00 zł

 

Przewodniczący Rady Gminy – Pan Krzysztof Zimny podziękował Pani Skarbnik i zapytał, czy są pytania do uchwały.

 Pytań nie zgłoszono, więc Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały.

1.         Bartold Krzysztof       - jestem za

2.         Gołębiewski Ryszard - jestem za

3.         Jankowska Wiesława - jestem za

4.         Kawecka Iwona          - jestem za

5.         Kokosińska Iwona      - jestem za

6.         Machnacki Andrzej    - jestem za

7.         Pawlak Radosław       - jestem za

8.         Piórkowski Ryszard   - jestem za

9.         Rydzewska Ewa         - jestem za

10.       Siedlecka Janina         - jestem za

11.       Sepetowski Dariusz    - jestem za

12.       Turkowska Teresa      - jestem za

13.       Wróblewski Mariusz - jestem za

14.       Zimny Krzysztof        - jestem za

Przy 14 głosach „za”, braku (0) głosów „przeciwnych” oraz braku (0) głosów „wstrzymujących się” Rada Gminy jednogłośnie przyjęła Uchwałę Nr 321/XLII/2023 Rady Gminy w Dzierzążni w sprawie zmiany uchwały budżetowej.

Wydruk z głosowania elektronicznego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad 16. Wolne wnioski i informacje.

Wobec braku wolnych wniosków i informacji Pan Przewodniczący Rady Gminy zaprosił  na środek sali byłych Państwa Sołtysów w celu wręczenia upominków i podziękowań. W imieniu Rady Gminy i swoim, pan Zimny podziękował za długoletnią pracę, wysiłek i trud jaki włożyli dla własnych sołectw, a także dla całego samorządu i życzył zdrowia, wszelkiej pomyślności, a nowym i pozostałym Państwu Sołtysom owocnej pracy.

Następnie głos zabrał Pan Wójt i powiedział, że w tym roku Gmina kończy 50 lat i mamy sołtysa który jest 50 lat sołtysem. Pan Wójt w imieniu własnym podziękował za pracę, za trud i za spokojne podejście do rozmowy z Wójtem, po czym wręczono dyplomy i kwiaty.

Na koniec pan sołtys Edward Fotek podziękował za miłą współpracę panu Wójtowi i Radzie Gminy.

 

Ad 17. Zamknięcie obrad XL Sesji Rady Gminy w Dzierzążni

Wobec zrealizowania porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy p. Krzysztof Zimny podziękował wszystkim obecnym za udział w sesji oraz zamknął obrady XLII sesji Rady Gminy w Dzierzążni o godz.16:00.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Uchwały dostępne na stronie BIP, w Biurze Rady Gminy w Urzędzie Gminy w Dzierzążni.

Transmisja z sesji Rady Gminy w Dzierzążni dostępna jest w serwisie YouTube.

 

 

Protokołowała:                                                           

Bożena Jabłkowska

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: mgr Alina Bieglecka
  • Data udostępnienia w BIP: 2023-04-13 13:50:06
  • Informacja zaktualizowana przez: mgr Alina Bieglecka
  • Data ostatniej aktualizacji: 2023-05-17 11:08:35
  • Liczba odsłon: 466
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 2475443]

przewiń do góry